Ігор Ліскі: Склозавод – це також про незалежність України

  • гру 20, 2024

Одним з найбільш критично дефіцитних матеріалів для повоєнної відбудови є листове скло, виробництва якого в Україні не було вже багато років. Раніше матеріал виробляли в Лисичанську, проте завод "Пролетарій" потужністю 15 млн кв. метрів на рік був зруйнований ще в 2014 році і зараз він знаходиться на окупованій території.

Тривалий час скло на 100% завозилось з Росії та Білорусі. Причому українці навіть експортували їм свій пісок, а  найбільші кар’єри навіть перебували у власності російських олігархів, зазначала нещодавно голова Комітету ВР з питань держвлади, самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, голова партії "Слуга Народу" Олена Шуляк. І лише війна обірвала цю залежність по склу. 

Проте імпорт цього матеріалу з Європи - надто дороге задоволення, логістична складова тягарем лягає на собівартість будівництва. Сьогодні попередньо прогнозована потреба у склі, за словами Шуляк,  — 40-45 тисяч квадратних метрів. А ринок вікон може зрости на 200%.

Нещодавно про будівництво склозаводу NovaSklo  із загальною сумою інвестицій у 230 млн євро анонсував засновник інвестиційної компанії EFI Group Ігор Ліскі. Виробничі потужності планують звести в Житомирській області. Інвестор переконаний, що завод буде одним з найпередовіших у світі. Детальніше про майбутнє виробництво читайте в інтерв'ю Delo.ua з Ігорем Ліскі.

Про компанію

EFI Group заснована 2007 року, займається реалізацією бізнеспроєктів в Україні. Сфери інвестування різноманітні - healthcare та medtech, газова, вугільна, паперова, харчова та деревообробна промисловості, постачання сільгосппродукції, а також в будівництві, машинобудуванні та креативній індустрії.

Про спікера

Ігор Ліскі, 45  років, з Луганська. Має дві вищі освітні ступені: з міжнародної економіки та з права (Луганський університет імені В.В. Даля та Київський національний університет ім. Тараса Шевченка), також нещодавно закінчив програму Executive MBA в Said Business School Оксфордського університету. Навчався за програмою Stanford Executive Program: Be a Leader Who Matters.

Ліскі має за плечами понад 20 років досвіду в залученні українських та міжнародних інвестицій в економіку України, реалізував чимало інвестиційних проєктів з партнерами з Канади, Австрії, Німеччини, Великобританії, Нідерландів та ін. 

Голова наглядової ради, засновник інвестиційної компанії EFI Group. У 2014 році втратив майже весь бізнес на окупованому Донбасі, після чого переїхав до Києва. Проте за час війни з нуля створив чимало успішних інвестиційних кейсів та побудував сім сучасних заводів.  

- Пане Ігоре, новини про новий склозавод NovaSklo зачепила ринок за живе.  Ще у 2011 році обіцяли збудувати в Україні склозавод китайці, заявляли подібні проєкти і вітчизняні девелопери. Однак усі ці проєкти не вдалось реалізувати – у нас досі немає склозаводу, і забудовникам доводиться завозити скло з-за кордону, а це дорого.

Я теж бачив багато проєктів. Подумував до них приєднатися. Але аналізуючи їх, я бачив системні помилки, які б не дозволили цим заводам бути ефективними як бізнес для країни. Головна помилка була в тому, що всі вони проєктувалися на китайському обладнанні. Так, це було б дешевше запускати виробництво, але у підсумку дало б зовсім іншу якість продукції.

Тому ми вирішили розвивати проєкт окремо. Ми будуємо завод на Житомирщині  і одразу орієнтуємось на європейське обладнання, з найкращими постачальниками технологій виробництва. Врешті-решт, так легше профінансувати – у нас вже є домовленості з європейськими експортними агенціями, які фінансують обладнання на експорт в Україну. Ми розпочали переговори з фінансовими інституціями щодо фінансування цього проєкту. І відповідно проєктуємо виробництво з найвищою якістю скла.

Це дуже великий складний проєкт. Але саме він в моєму розумінні є символом відбудови. Тому що відбудовувати країну без власного виробництва, завозячи скло за тисячі кілометрів – це неефективно. У результаті – купа грошей відбудови піде на логістику і даватиме робочі місця в інших країнах. По суті, не буде цього імпакту для створення робочих місць та виробництва товарів із високою доданою вартістю. А склозавод - це якраз такий проєкт.

Оцінка достатності потужностей з виробництва основних будматеріалів для покриття попиту на етапі відбудови (дані дослідження Укрпромзовнішекспертиза):
  Річний попит Наявні потужності Покриття попиту потужностями, % Завантаженість потужностями, %
пісок 13 324 тис кв.м 20 000 тис кв.м 150% 67%
бетон  21 605 тис. м3  12 000 тис. м3 56%  180%
цемент 15 181тис.тонн 13 000  тис. тонн 86%  117%
цегла+газбетон 6 521 млн шт.  8 150 млн шт 125%  80%
арматура 2 654 тис.тонн 3 000тис. тонн  113% 88% 
скло 27 406 тис. м2 - 0% 0%
Previus Post Next Post